YAVŞAN YAYLASI TABİAT PARKI
 
Kahramanmaraş il merkezine 36 km mesafededir. Türkiye’nin 39. Tabiat Parkı olarak 15.12.2009 tarihinde ilan edildi. Yavşan Yaylası Tabiat Parkı, 348 Hektar büyüklüğünde bir alanı kaplamaktadır. Toplam alanı 348 hektar olan Yavşan Yaylası Tabiat Parkı,3 kullanım alanına ayrılmıştır. 1) Mutlak Koruma Alanı: 238 hektar 2) Sınırlı Kullanım Alanı: 77 hektar 3) Kontrollü Kullanım Alanı: 33 hektar'dır.
 
 
Tabiat Parkının güney kısmında, 238 hektarlık alan, 600-700 yaşlarında sedir ağaçları, çeşitli endemik flora ve fauna türlerini bulundurmaktadır. Bitki türleri açısından oldukça zengin olan Yavşan Yaylasında yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda, alanda 67 familyaya ve 287 cinse dağılmış 529 tür takson bulunduğu tespit edilmiştir. Söz konusu bitkilerden 65 tanesi (%12,3’ü) endemiktir. Alanda, iğne yapraklı türlerden ülkemizde doğal olarak yetişen Toros Göknarı (Abies cilicica), Toros Sediri (Cedrus libani), karaçam ile ardıç, yapraklılardan titrek kavak ve meşe türleri yayılış göstermektedir. Dere içlerinde yabani ceviz bulunmaktadır. Saha değişik türde yaban hayvanına ev sahipliği yapmaktadır. Yabani hayvan olarak; yaban domuzu, kurt, tilki, tavşan ve değişik kuş türleri bulunmaktadır.
 
Yavşan Yaylası Tabiat Parkı’nın ulusal ve uluslararası düzeyde sahip olduğu kaynak değerlerin korunarak, koruma-kullanma dengesi içinde devamlılığı ile aynı zamanda halkın dinlenme, eğlenme ve bilgilenmesini sağlaması yanında; Biyolojik çeşitliliğin korunması, doğa mirası¬nın korunması, Kültür mirasının korunması, Abiyotik doğal kaynakların korunması (Toprak, su ve hava) çevre eğitimi ve rekreasyonel kullanım hedeflenmiştir.
 
 
 
 
YEŞİLGÖZ
 
Buz gibi suyu ve eşsiz manzarasıyla Yeşilgöz de başka bir cennet. Çınarlar ve salkım söğütlerin su kenarındaki görüntüleri muhteşem. Kahramanmaraş Şehirlerarası Otobüs Terminalinden Göksun ilçesi güzergahına giden transitlerle ulaşım sağlanabilir. Tekir, Kayseri Yolu üzeri, Onikşubat İlçesi/Kahramanmaraş
 
 

 

 
 
 
 
 
 
DÖNGEL MAGARASI
Kahramanmaraş-Kayseri karayolunun 50. km.sinde yer alan ve araba ile 50 dakikada ulaşılan Döngel, üst üste ve birbirine bağlı üç mağaradan oluşuyor ve bu bölgedeki en önemli mağaralardan biridir. Kahramanmaraş topraklarında ilk yerleşim İ.Ö 40.000-10.000 Paleolitik Dönem'de bu mağaralarda başlıyor. Mağaranın tabandan tavana kadar olan yüksekliği ise 102 m. 
Mağaranın etekleri ceviz ve çınar ağaçları ile kaplı, yemyeşil bir dinlenme ve piknik alanıdır.
Döngel Mahallesi, Göksun Yolu 50. km, Onikişubat-Kahramanmaraş